Co to są sterowniki PLC

Sterowniki logiczne znajdują zastosowanie w sterowaniu maszynami i urządzeniami. Bardzo łatwo dostrzec różnicę między nimi, więc są uniwersalne i można się z nimi zetknąć w każdej branży. Sterownik PLC wynaleziono w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych i szybko zaadaptowano go na liniach produkcyjnych przemysłu samochodowego.

Dzięki niemu poziom automatyzacji procesu produkcyjnego znacząco wzrósł poprzez wyeliminowanie skomplikowanego okablowania między przełącznikami a stycznikami. Zadania wykonywane przez sterownik odbywają się przy pomocy algorytmu, co ułatwia manipulowanie programem, wprowadzanie zmian oraz regulację maszyn.

Budowa

Każdy sterownik posiada wbudowany procesor, służący do pobierania i przetwarzania danych a także wykonywania poleceń zapisanych w aplikacji. Odbiór sygnałów z czujników, w postaci kodu zerojedynkowego zachodzi za pomocą modułów wejściowych. Wejścia analogowe mierzą sygnał ciągły, np. w postaci temperatury czy wagi poprzez zamianę wartości mierzonej w sygnał analogowy, dlatego muszą być one powiązane z przetwornikami, zmieniającymi sygnał analogowy na cyfrowy z tego powodu, iż procesor może odczytać tylko sygnał cyfrowy.

Moduły na wyjściu sterują urządzeniami. Zasilanie może być zintegrowane ze sterownikiem lub osobną częścią. Najczęściej zastosowanie znajdują urządzenia ładujące na prąd zmienny 230V lub na prąd stały 24V. Sterowniki posiadają moduły komunikacji z komputerem i dlatego tak łatwo je instalować i modyfikować. Kolejną bardzo istotną częścią jest pamięć, gdzie dochodzi do przechowywania programów. W pamięci ROM są przechowywane dane i kod programu, natomiast EPROM to pamięć nieulotna. Po usunięciu ROM, wszystkie pliki znajdują się na EPROM.

Działanie

Zasada działania sterownika PLC jest oparta na zasadach kodu binarnego, czyli włącza lub wyłącza poszczególne elementy za pomocą impulsów elektrycznych. Moduły wejściowe wprowadzają informacje o stanie obiektu, procesor je przetwarza i analizuje, sterownik weryfikuje polecenia w odpowiedniej kolejności i tworzy obraz przekazywany układom wyjściowym.

Algorytm działania składa się z inicjalizacji, czyli uruchomienia sterownika. Później następuje odczyt sygnałów wejściowych. Obsługa komunikacji polega na odbiorze tych danych oraz ewentualnej aktualizacji programu. Na końcu następuje autodiagnostyka, gdzie zbierane są informacje o błędach czy stanie baterii. Gdy zostanie wykryta nieprawidłowość, sterownik przerywa pracę.

Zastosowanie

Sterownik PLC charakteryzuje się uniwersalnością. Znajduje zastosowanie w przemyśle w pełni zautomatyzowanym oraz urządzeniach codziennego użytku. Pozwalają one na wykonywanie powtarzalnych prac. Najczęściej spotyka się je w transporcie, energetyce i budowie maszyn. Zdarza się również, iż za ich pomocą następuje sterowanie linią produkcyjną.

Służą także do sterowania sygnalizacją świetlną, windami, schodami ruchomymi a także są jednym z elementów inteligentnego domu. To rozwiązanie zawdzięcza swoją popularność redukcji kosztów poprzez eliminację dodatkowych przekaźników i możliwość kopiowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here