Dlaczego pozycjonowanie strony w Google jest tak istotne?

Samo założenie strony internetowej to w zasadzie dopiero początek. Sam proces nie jest zbytnio wymagający i w zasadzie każdy, kto choć w stopniu podstawowym daje sobie radę z obsługą komputera jest w stanie to zrobić. W internecie bowiem znaleźć można wiele stron, które wyjaśniają krok po kroku jak się za to zabrać. Po założeniu strony bardzo istotnym elementem jest pozyskiwanie ruchu i zwiększanie jej widoczności. Możliwości są różne, ale najlepszą jest oczywiście pozycjonowanie strony w Google. Co to właściwie jest i jak się za to zabrać?

Dlaczego akurat pozycjonowanie strony w Google?

Wyszukiwarek w internecie jest dużo i każda ma własne algorytmy, które decydują o tym, która strona pojawi się wyżej w wynikach wyszukiwarki. Ciężko skupić się na wszystkich od razu, choć jest bardzo duża szansa, że pojawienie się wysoko w wyszukiwarce Google zaowocuje również wysokimi pozycjami w innych wyszukiwarkach. Dlaczego akurat Google?
Nie jest tajemnicą, że jest to najczęściej używana wyszukiwarka i żadna inna nie jest w stanie nawet zbliżyć się do tego giganta rynku.

Czym w zasadzie jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie strony to wszystkie działania, których celem jest zwiększenie jej widoczności w wyszukiwarkach. Obejmować one mogą zarówno działania bezpośrednio na stronie, takie jak zwiększenie szybkości jej wczytywania poprzez np. zmianę rozmiaru, jak i działania poza stroną takie jak linkbuilding.

Dlaczego pozycjonowanie strony w Google jest takie istotne?

Najczęściej głównym celem tworzenia strony internetowej jest to by na siebie zarabiała. Aktualnie praktycznie każda szanująca się firma, która liczy na przypływ dodatkowych klientów nie może obyć się bez strony internetowej. W dzisiejszych czasach bowiem internet jest głównym źródłem informacji i tam najczęściej potencjalni klienci szukają wykonawców konkretnych usług czy sklepów.

Reklamy w różnych mediach (także w internecie) wymagają stałych nakładów finansowych. Faktycznie sprowadzają klientów na stronę, ale w dłuższej perspektywie czasowej jest to zdecydowanie mniej opłacalne jak pozycjonowanie strony w Google. Drugim aspektem jest to, że spora część użytkowników internetowych zwyczajnie pomija reklamy na górze wyników wyszukiwania i wybiera tylko wyniki naturalne czyli dobrze wypozycjonowane strony.

Pozycjonowanie strony w Google samodzielnie czy poprzez firmę?

Pozycjonować stronę internetową można oczywiście samodzielnie bowiem wszelkie informacje odnośnie tego jak to robić znaleźć można w internecie bez problemu. Często jednak zdania na temat konkretnych praktyk w tej dziedzinie są podzielone. To czy robić to samodzielnie czy poprzez firmę uzależnione jest przede wszystkim od tego jaka to jest strona i jaki budżet jest na pozycjonowanie dostępny. W przypadku, gdy fundusze pozwalają na to by skorzystać z usług zewnętrznych firm to warto się na to zdecydować. Dlaczego? Takie firmy przeważnie mają dużo większe doświadczenie w tej dziedzinie i jest dużo większa szansa na to, że strona pojawi się szybciej w wynikach wyszukiwania niż w przypadku działań samodzielnych.

Czy pozycjonowanie strony w Google to proces jednorazowy?

Niestety nie. Strona, która pojawi się wysoko w wyszukiwarce może w dłuższej perspektywie czasowej spadać coraz niżej w wynikach, co jest efektem mocno niepożądanym. Mimo wszystko pozycjonowanie strony w Google jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym niż ciągłe reklamowanie jej np. za pomocą reklam Adwords czy innych tego typu.

Nad stroną trzeba nieustannie pracować by utrzymywała swoje pozycje. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że Google zmienia algorytmy decydujące o tym, która strona pojawi się wyżej, ale także to, że konkurencja również nie śpi. Jeśli przestaniemy pracować nad stroną to zwyczajnie konkurencje może wskoczyć wyżej.

Co wpływa na pozycje strony w Google?

Jest bardzo wiele czynników, które wpływają na pozycję strony w wyszukiwarce Google. Niektóre z nich mają większe znaczenie, inne mniejsze ale każdy element należy wziąć pod uwagę. Do najistotniejszych z nich należą:
– działania związane z działaniem strony. Brak błędów w kodzie, szybkość jej wczytywania, odpowiednie nasycenie tekstów słowami kluczowymi (nie może być ich zbyt mało, ale i nie można przesadzić w drugą stronę), odpowiednio ustawione nagłówki itp.
– działania poza stroną. Do najważniejszego oczywiście można zaliczyć linkbuilding czyli pozyskiwanie linków do strony z innych stron zewnętrznych. Znaczenie ma nie sama ilość tych linków, ale również jakość. W pewnych sytuacjach jeden mocny link może dać dużo lepszy efekt niż 100 linków prowadzących ze stron wątpliwej jakości. Czasem zdarzyć się również może, że link bardziej zaszkodzi pozycjonowanej stronie niż jej pomoże. Budując odpowiedni profil linków należy mieć to na uwadze, zwłaszcza robiąc to samodzielnie. Dlatego często dobrym wyborem jest właśnie powierzenie tego specjalistom w danej dziedzinie.

Pozycjonowanie strony w Google nie tylko dla firm

Nie tylko firmom zależy by ich strona pojawiła się wysoko w wynikach wyszukiwania. Często dbają o to również zwykli blogerzy, którym po prostu zależy na ruchu, a w przyszłości może i na tym by dany blog na siebie zarabiał. Ze względu na ograniczony budżet nierzadko jednak robią to samodzielnie, z różnymi efektami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here