O czym pamiętać przy projektowaniu stron internetowych?

A więc chciałbyś stworzyć swoją pierwszą stronę internetową. Możliwe, że masz już zamysł tego, jak ma ona wyglądać. Czego ma dotyczyć. W tym artykule przedstawię Ci kilka porad, które być może pomogą Ci podczas projektowania strony internetowej. Musisz jednak pamiętać, że proces od samego projektowania strony, do jej finalnego wydania jest długi. Nie masz co się zrażać początkami. Każdy kiedyś zaczynał, z czasem wszystko przychodzi. Nawet jeśli Twoja pierwsza wersja strony nie będzie tak idealna jakbyś tego oczekiwał, nie możesz się zrażać. Z każdym kolejnym dniem, w którym będziesz pracował nad swoją stroną, będzie ona coraz lepsza. A co za tym idzie, również Twoje umiejętności będą coraz wyższe. Najważniejsze to się nie zrażać, a tych kilka porad może Ci dodatkowo pomóc. Nakreślić, w jaki sposób powinna zostać zbudowana Twoja strona internetowa. Tak, żebyś i Ty był zadowolony, jak i Twoi użytkownicy.

Projektowanie stron internetowych warto zacząć od nadania celu swojej stronie. Czym właściwie ona ma być, jaki cel ma spełniać. Czy to będzie strona poświęcona twojemu portfolio, sklep, czy strona o motoryzacji, gotowaniu. Początek to stworzenie samego zamysłu, po co właściwie tworzysz stronę internetową. Jeśli jest to sklep, Twoja strona ma zachęcać do kupowania produktów właśnie za pośrednictwem Twojej strony www. Jeśli jest to strona o informacjach i aktualnościach ze świata motoryzacji, użytkownik zaraz po wejściu na stronę główną powinien wiedzieć czego może się spodziewać. Tworząc stronę, musisz myśleć o użytkownikach, którzy będą ją odwiedzać. Musi być ona przejrzysta. Ważnym elementem będzie menu, musi być one użyteczne. Nie warto przy nim nadmiernie kombinować, powinno być przede wszystkim czytelne i łatwe w obsłudze. Nawigacja w stronie, jak i menu muszą być zrobione tak, aby maksymalnie ułatwiały użytkownikom poruszanie się po stronie. Na stronach internetowych elementy typu [Strona Główna], [Aktualności] czy [Kontakt] powinny być rzucające się w oczy tak, aby użytkownicy nie musieli bez sensu szukać najważniejszych elementów. Dosyć popularne ostatnimi czasu są strony www typu landing page. Wchodząc na stronę tego typu od razu wiemy, o co chodzi. Bez niepotrzebnego utrudniania. Minimalizm podczas tworzenia stron internetowych to zasada dosyć prosta. Chodzi w niej tylko o to, żeby na stronie nie znajdowało się nic co niepotrzebnie będzie odciągać uwagę odbiorcy od treści. Wchodząc na stronę ma ona dokładnie pokazywać to, po co ona powstała. Im więcej niepotrzebnego contentu odciągającego uwagę odbiorcy, tym gorzej.

Pamiętaj, aby treść na Twojej stronie internetowej była czytelna. Używaj czytelnych czcionek, tak zwanych fontów. Najlepsze są fonty bezszeryfowe, czyli takie bez kreseczek na końcach. Rozmiar tekstu to minimum 20 pikseli. Tekst powinien być duży, bardzo dobrze widoczny jednak nie można przesadzać. Dobrze dobrane czcionki do strony mają bardzo duży wpływ na użytkownika. Strona wygląda dużo lepiej. Do tego, jeśli wszystkie podstrony są budowane według jakiegoś układu, to znaczy, że są zrobione dobrze. W taki sposób zbudowana strona, wraz z podstronami sprawia wrażenie dopracowanej. A co za tym idzie, dopracowana strona, połączona z jasnym celem, dobrze dobranym contentem, wzbudza zaufanie. Przez co użytkownicy częściej będą na nią wracać. Powtarzanie kolejnych układów, działanie według schematów nie jest złe. Przeciwnie, takie budowanie strony jest nawet wskazane. Jeśli użytkownik wejdzie na Twoją stronę, zbudowaną wedle pewnych schematów, od razu będzie wiedział co i jak. Nie będzie czuł się zagubiony. Nie będzie musiał szukać wszystkich ważnych miejsc, które zostały gdzieś zakopane pod niepotrzebnym contentem.

Jakie obrazki powinieneś wykorzystywać na swojej stronie? Tutaj już jest dowolność jednak jak w poprzednich podpunktach, nie możesz przesadzać. Zalanie strony obrazkami w ilościach hurtowych nie poskutkuje tym, że coraz więcej osób będzie odwiedzało Twoją stronę internetową. Może stać się zupełnie odwrotnie. Mając do dyspozycji za darmo wiele ciekawych, pięknych grafik chciałoby się znaleźć miejsce na nie wszystkie. Jednak jest to niemożliwe. Grafiki dobierasz konkretnie pod swoją stronę pod to, czego odczekujesz od osoby, która tę stronę odwiedzi. Szukając grafik na stronę, musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dana grafika przybliży potencjalnego użytkownika do realizacji celu strony. Czy są to konkretne grafiki związane z tematem, jaki porusza Twoja strona internetowa. Dobrym sposobem jest stworzenie pierwszą wersję strony, po czym przeczekanie parę dni. Kiedy wrócisz możliwe, że będziesz miał w głowie pomysły co zmienić, jak ją ulepszyć. Pierwszy projekt nigdy nie jest idealny, jak sama nazwa wskazuje to dopiero pierwsza wersja. Po niej są kolejne. Każda strona z czasem przechodzi metamorfozy. Podobnie może być w Twoim przypadku. Pierwotna wersja wydawała się idealna, a po paru dniach chcesz w niej wszystko zmienić. Pamiętaj, że projektowanie stron internetowych to długi proces. Żadna strona w swojej pierwszej wersji nie była idealna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here