strona responsywna

Z roku na rok zdecydowanie rośnie liczba użytkowników czerpiących z Internetu nie tylko przy pomocy laptopa, notebooka, lecz także ze smartfona, tabletu oraz pozostałych urządzeń przenośnych. Dokonujemy zakupów, analizujemy social media, szukamy danych o spółkach. Tenże ultraszybki rozwój powoduje, iż każdy właściciel strony internetowej musi pamiętać o jednym: o tym, żeby serwis www dobrze dostosowywał się do rozdzielczości monitora dowolnego urządzenia. Responsywność stron WWW to nie bonus, lecz nieodzowność. Graficy oraz informatycy budując stronę WWW starają się, żeby była ona maksymalnie łatwa w obsłudze zarówno przy zastosowaniu myszki jaki i palca na niewielkim monitorze tabletu albo smartphona.

Epoka postpecetowa

W dobie urządzeń z monitorami o rozmaitej wielkości, statyczne strony internetowe przestają być praktyczne. O ile na monitorze 10-calowego tabletu jeszcze można było zobaczyć detale, o tyle na monitorze standardowego smartfona był z tym kłopot. Czasy przeglądania stron internetowych tylko za pomocą komputera stacjonarnego lub laptopa wygasły definitywnie, i ponad 16 milionów użytkowników mobilnych w Polsce wyraźnie odzwierciedla, iż należy dostosować się do otaczających warunków.

Responsywna strona internetowa, jest to po prostu strona, jakiej wygląd jest dopasowany do rozmiaru wyświetlacza urządzenia, na jakim jest wyświetlana!

Co oznacza to zatem w praktyce? Dużą wygodę w użytkowaniu owej strony oraz obniżony wskaźnik odrzuceń przez użytkowników! Pomyśl, ile razy zdarzyło Ci się zrezygnować z korzystania ze strony internetowej, wyłącznie dlatego, iż korzystanie z niej na telefonie lub tablecie było największą męką? Tabele, jakich nie da się sprawdzić w całości, niekończące się przybliżanie oraz oddalanie treści… To wszystko zabija zabawę z czerpania z internetu na urządzeniach przenośnych.

Czy strona musi być responsywna?

Nie jest to wymagane, jednak gdy już wspomniano wcześniej – strona responsywna ma znacznie niższy element odrzuceń przez klientów, ze względu na wyższy komfort w korzystaniu z takich witryn. Pamiętać należy także o nieustannie wzrastającej liczbie internautów, korzystających z urządzeń przenośnych. Teraz już większość ruchu na stronach www pochodzi właśnie ze smartfonów, tabletów, etc. Tak zatem biorąc to pod uwagę, można dojść do wniosku, iż strona nie musi być responsywna wyłącznie w teorii. Aby zmaksymalizować wygodę korzystania ze swojego serwisu – obowiązkowo zadbaj o to, aby strona była zgodna z RWD.

Mnóstwo monitorów, różnorodne wielkości

Responsive Web Design (RWD) to nic innego, jak układ strony internetowej, jakiej system mechanicznie dopasowuje się do wielkości monitora urządzenia. Emitowane na monitorze zawartości kalibrują się tak, żeby były one wygodne w odbiorze dla klienta. Strony responsywne charakteryzuje elastyczność, czego wyrazem jest ich wygląd na smartfonie lub tablecie.

Dlaczego należałoby zastąpić stronę na responsywną?

Przede wszystkim dlatego, iż Google wspomaga strony o owej formie. Wszystkie sklepy internetowe, blogi, portale, jakie są wsparte na współczesnej budowie będą wyświetlać się na wyższych pozycjach. To znaczy, iż stare strony muszą liczyć się z mniejszą ilością odwiedzin. Dodatkowo, posiadanie responsywnej strony www będzie oznaczało dla klienta, iż określony sklep/firma/portal jest na czasie. Artykuły, jakie dobrze skalują się do poziomu monitora gwarantują solidniejsze oraz łatwiejsze przeglądanie. Dzięki temu, spółka zyska wtedy wielu nowych gości oraz kontrahentów. Responsywne strony internetowe stanowią doskonałą opcję dla przenośnych stron internetowych, jakie pochłaniają więcej czasu oraz pieniędzy. Mobilna strona internetowa jest witryną dodatkową, jaka uaktywnia się urządzeniach mobilnych (zatem trzeba ponieść kolejne wydatki połączone z jej tworzeniem oraz utrzymaniem), jednak w wypadku stron responsywnych, starczy jedna wersja. Wersje przenośne stron internetowych wielokrotnie mają przedrostek m, jaki poprzedza adres URL.

Czy strony responsywne mają jakieś wady?

Strony RWD mają teraz jeden mały minus, chociaż dla poniektórych może on nie stanowić kłopotu. Mianowicie, jeśli klient zażyczy sobie, żeby jego obecna strona została „przekształcona” w stronę responsywną, to musi liczyć się z wydatkami, jakie niestety przewyższają tworzenie strony internetowej od zera. Jest to zupełnie nieopłacalne zagranie, chyba iż ktoś jest bardzo przywiązany do własnej dotychczasowej strony internetowej oraz jest gotów przeznaczyć dużą ilość pieniędzy. W innym wypadku, lepiej zaprojektować stronę od nowa, wprowadzić pewną kreatywność oraz odmłodzić wizerunek witryny. Takie zmiany zawsze wychodzą na korzyść klienta. Dodatkowo, z roku na rok zmienia się nastawienie do projektu stron www, więc lepiej jest zaprojektować całkowicie coś nowego, na czasie, polepszyć nawigację na stronie tak, żeby serwis stał się naprawdę prosty w obsłudze.

PODSUMOWANIE:

Urządzenia przenośne spowodowały, iż przeglądanie stron internetowych nie jest już domeną komputerów stacjonarnych lub laptopów. Całodobowa obecność w sieci sprawiła, iż klienci dokonują zakupów przez urządzenia przenośne, zatem warto nie zostać w tyle oraz poprawić swoją stronę na RWD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here