Stworzenie strony internetowej

Posiadanie strony internetowej to w dzisiejszych czasach konieczność, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą lub świadczymy usługi. Również osoby publiczne coraz częściej posiadają własną domenę, na której znaleźć można najważniejsze informacje i kontakt. Tworzenie stron internetowych jest dynamicznie rozwijającą się branżą. Chcąc posiadać własną stronę, można zlecić jej wykonanie odpowiednim agencjom lub freelancerom, albo samemu spróbować swoich sił. Warto jednak pamiętać, że o ile stworzenie prostej strony internetowej nie wymaga wiele umiejętności, tak bardziej rozbudowane witryny, obsługujące bazy danych, wymagają sporo czasu i umiejętności, nie tylko na etapie tworzenia, ale i podczas całej ich działalności.
Jak zrobić stronę internetową? Podstawą budowy strony internetowej jest język HTML, czyli kod używany do stworzenia struktury strony i jej zawartości. To za jego pomocą ustala się rozmieszczenie poszczególnych elementów witryny, treść, nagłówki, listy i inne części składowe, a także metadane, czyli informacje o samej witrynie, niewidoczne dla użytkownika. W metadanych znajdą się więc słowa kluczowe, informacje o autorze, opis dla wyszukiwarek i inne.
Wygląd strony definiuje CSS, czyli język, który służy do opisywania formy wyświetlania stron. Za pomocą CSS ustalamy, jakich fontów użyjemy na naszej stronie internetowej, w jakiej kolorystyce strona ma być utrzymana, ewentualne dodatkowe efekty, kolor i obraz tła, obramowanie poszczególnych elementów, marginesy i odstępy i wiele innych. Strona bez CSS będzie jedynie czarnym tekstem na białym tle – CSS nada jej życia.
Teoretycznie, jeśli zależy nam na prostej stronie internetowej, tyle wystarczy, jednak jeśli chcemy dodać nań więcej elementów – zmieniające się galerie, dodatkowe wodotryski czy nawet zwykły zegarek, musimy zainteresować się językiem JavaScript. To język programowania, który umożliwi nam dołączenie do strony skryptów, a więc kawałków kodu, które wykonywać będą jakąś funkcję.
Jeśli nasza strona ma obsługiwać rejestrację lub sprzedaż produktów, konieczna będzie baza danych. To w grę wchodzi SQL, czyli język obsługujący bazy danych. Znajomość tych czterech technologii – HTML, CSS, JavaScript i SQL – da nam możliwość stworzenia funkcyjnej, działającej strony internetowej. Użyć do tego celu możemy edytorów kodu – jednym z popularniejszych jest Brackets, który pozwala nam na pogląd strony po wprowadzeniu zmian.
Przed rozpoczęciem pisania trzeba rozplanować sobie wygląd naszej strony i to, co chcemy na niej umieścić – to ułatwi nam pracę. Warto od samego początku pisać kod przejrzysty, a style CSS i skrypty JS umieszczać w osobnych plikach podpiętych do głównego pliku HTML – w ten sposób unikniemy chaosu, bo gdy nasza strona będzie się rozrastać, nadal będziemy wiedzieli, co znajduje się w konkretnym pliku. Co prawda część rzeczy, które oferuje CSS, można zrobić i w HTMLU, ale nie jest to praktyka polecana. CSS pozwala na zmiany globalne – mając na stronie dziesięć tabelek w kolorze czarnym, jednym wpisem zmienimy je na białe. Gdybyśmy użyli do tego HTML, dziesięć razy musielibyśmy wpisywać odpowiedni kolor przy tabelce, a to szybko doprowadziłoby do chaosu. Od samego początku warto stosować dobre praktyki i zalecenia.
To jednak nie koniec, gdyż nawet jeśli napiszemy już naszą stronę internetową, nie będzie ona dostępna dla innych. Aby inni internauci mogli na nią wejść i z niej korzystać, potrzebujemy domeny i miejsca na serwerze. Domena to nasz adres – przed stworzeniem strony warto się upewnić, że adres, który chcemy posiadać, jest wolny. Zakupuje się go poprzez rejestratorów domen, takich jak Nazwa.pl czy Home.pl. Za domenę płaci się zazwyczaj kilkadziesiąt złotych rocznie. Na tych samych serwisach możemy również wykupić serwer – czyli miejsce na potężnych, specjalnych komputerach, na których nasza strona zostanie umieszczona w celu całodobowej dostępności. Cena miejsca na serwerze różni się w zależności od tego, jakie obciążenie może on wytrzymać, także jeśli planujemy duży, obsługujący tysiące klientów sklep, nie możemy oszczędzać na serwerze, gdyż inaczej strona nie będzie dostępna, gdy wejdzie na nią na raz wielu użytkowników. Nic nie stoi na przeszkodzie, by serwer zakupić na innej stronie internetowej, wówczas po prostu będziemy musieli dokonać konfiguracji, by domenę i serwer ze sobą połączyć.
Gdy nasza strona będzie dumnie stać na serwerze, nie możemy uznać, że jest w porządku i możemy zająć się czymś innym. O stronę należy dbać – pilnować, by przestarzałe elementy nieobsługiwane przez nowe przeglądarki z niej zniknęły, albo być otwartym na sugestie użytkowników i błędy przez nich zgłaszane. Należy również śledzić zmiany w kolejnych wersjach języków używanych do tworzenia stron, a także reagować na nowe zagrożenia, by nasza strona zawsze była bezpieczna, przyjazna użytkownikom i prosta w obsłudze. Warto dodać do strony opisy zdjęć i obrazów, a także zoptymalizować stronę dla osób niewidomych i niedowidzących – specjalne programy pomagają im poruszać się w sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here