System informatyczny dla branży motoryzacyjnej

Żyjemy w świecie, w którym kapitał i informacja są powszechnie dostępne i gdzie bycie dobrym już nie wystarcza. Przetrwanie w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku sektora automotive oznacza niezwłoczne zaadoptowanie innowacyjności oraz zastosowania metodologii Kaizen. To właśnie tutaj kryje się klucz do sukcesu.

Ciągłe udoskonalanie produkcji metodą „małych kroków”

Metodologia Kaizen opiera się przede wszystkim na samodoskonaleniu. Jest podstawowym filarem tzw. szczupłej produkcji, która polega na stopniowym wprowadzaniu niewielkich zmian w organizacji oraz angażowaniu w to pracowników wszystkich szczebli. Choć kaizen jest narzędziem uniwersalnym i działa niemal w każdym przemyśle, szczególnie ważną rolę odgrywa w sektorze produkcyjnym przemysłu motoryzacyjnego.

Lean Manufacturing zakłada maksymalne ograniczanie jakiegokolwiek marnotrawstwa, a także całkowitą eliminację niepotrzebnych czynności w produkcji. W myśl tej filozofii proces wytwarzania musi uwzględniać nieustanne doskonalenie procesów oraz rozwój pracowników. Nie ulega wątpliwości, że rozwiązania dla przemysłu w branży automotive wymagają stałego ulepszania, które powinno wykraczać znacznie dalej niż odgórna automatyzacja procesów czy standardowe planowanie.

Jak być liderem w branży automotive?

Kaizen, poprzez ciągłe ulepszanie różnych aspektów działalności organizacji, dąży m.in. do skrócenia czasu realizacji działań i do poprawy jakości poszczególnych procesów. Podnoszenie rentowności firmy, redukcja kosztów, poprawa ergonomii stanowisk roboczych czy skracanie procesu produkcyjnego jest obecnie możliwe dzięki systemom informatycznym ERP.

Programy te posiadają wiele funkcjonalności przydatnych z perspektywy zarządzania firmą produkcyjną. Choć oprogramowanie tego rodzaju już teraz daje ogromne możliwości, producenci systemów tej klasy nieustannie je rozwijają w oparciu o najnowsze technologie, tak aby w jeszcze większym stopniu mogło sprostać rosnącym wymaganiom klientów.

Wdrożenie modułowych systemów klasy ERP II dla branży automotive przenoszą zarządzanie taką fabryką na inny wymiar. Wszystkie procesy zarządzane przez jeden system, którego dane dostępne są dla wszystkich wdrożonych modułów daje wymierne korzyści. Rozwój firmy i konkurencyjność na rynku są możliwe tylko dzięki zaawansowanym systemom informatycznych.

Systemy ERP kompleksowo integrują w jednym środowisku procesy zachodzące w firmie oraz związane z nimi najważniejsze informacje. Dzięki temu stanowią nieocenione źródło danych dla pracowników ze wszystkich działów przedsiębiorstwa. Sam dostęp do newralgicznych danych to jednak nie wszystko. Aplikacje tej klasy pozwalają także na wprowadzenie zaawansowanej analizy biznesowej w obszarze planowania zleceń i optymalizacji produkcji. Dzięki ERP można w najlepszy możliwy sposób wykorzystać zasoby produkcyjne, a także śledzić koszty procesów zachodzących w całym łańcuchu dostaw.

Zapewnienie pełnego dostępu do istotnych z punktu widzenia produkcji danych w czasie rzeczywistym, a także możliwość ich wielowymiarowej analizy pozwala firmie szybko reagować na stałe fluktuacje rynku. Wykorzystanie ERP w sektorze automotive znacząco usprawnia zarządzanie produkcją, co w efekcie przekłada się na poprawę efektywności, zwiększenie rentowności oraz uwolnienie zamrożonego w materiałach kapitału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here