Szablon strony internetowej - wartość dodana czy

Nieustanny rozwój internetu w ostatnich latach powoduje, że codziennie powstają setki stron www. Jedne z nich należą do największych przedsiębiorstw, są generatorem niesamowitych przychodów, inne są prowadzone hobbystycznie i mają na celu raczej przekazać to, w czym autor czuje się biegle.
Ciężko tak na dobrą sprawę wyodrębnić moment, w którym zdecydowanie częściej zaczęliśmy zastępować tradycyjnej gazety papierowe internetowymi newsami. Wydaje się, że datą tą może być druga połowa pierwszej dekady XXI wieku. Niemniej jednak popularność internetu sprawia, że dziś niemal każdy może stać się właścicielem strony internetowej.
Internet przysporzył nam wiele dobrego, jednakże nie należy zapominać o jego ciemnych stronach. Z jednej strony strona internetowa może posłużyć za jeden z kanałów marketingu, z drugiej nieostrożne ruchy mogą doprowadzić przedsiębiorstwo do utraty dobrego imienia.
W tym miejscu należy zastanowić się, co determinuje użytkowników do korzystania z danego serwisu internetowego, sklepu, czy bloga. Niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników jest wartość merytoryczna. Treść znajdująca się na stronie potrafi być jak magnes. Niemniej jednak istnieje szereg innych determinant, które w połączeniu z treścią stanowią o tym, że na stronie chce się zawiesić oko. Mowa tutaj o szacie graficznej, a ściślej mówiąc o szablonie strony internetowej.
Szablony stron internetowych są szczególnie popularne w dzisiejszych czasach, gdzie niemal każdy bez specjalistycznej wiedzy programistycznej może założyć stronę internetową. Istnieje mnóstwo narzędzi ułatwiających ten proceder. Gotowe systemy zarządzania treścią takie jak WordPress, czy Joomla sprawiają, że założenie sklepu internetowego staje się w miarę możliwości intuicyjne.
Pierwszym krokiem jest decyzja o założeniu strony. Jeśli ma ona odnieść sukces musi być poparta wcześniejszą analizą rynku. Po tym kroku przychodzi czas na szereg innych rzecz takich jak wybór hostingu, domeny, czy w końcu wybór szaty graficznej.
Jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (tzw. CMS-em) jest WordPress. Oferuje on na swojej mnóstwo różnych motywów, które w mgnieniu oka zmienią wygląd strony. Motywy te to nic innego jak szablony. Wspomniane szablony stron internetowych mogą być darmowe oraz płatne. W przypadku tych pierwszych należy liczyć się z pewnymi ograniczeniami co do funkcjonalności, niemniej jednak są one wystarczające dla początkujących użytkowników. Płatne szablony stron internetowych oferują zdecydowanie wiele więcej funkcji personalizacji dzięki którym webmaster może dostosować wygląd strony do własnych potrzeb. Takie działanie zdecydowanie ułatwia zarządzanie stroną.
Powyższy akapit opisywał pokrótce sytuacje motywów WordPress. Warto zauważyć, że pomimo wielkiej popularności nie stanowi on monopolu na rynku internetowym. Istnieją przecież firmy zajmujące się programowaniem stron od podstaw nie bazując na gotowych rozwiązaniach. Wówczas konieczne jest równie zaprojektowanie szaty graficznej. Szablony stron internetowych w takim przypadku są o wiele droższe niż w sytuacji zakupu gotowego rozwiązania. Wynika to z tego, że tak przygotowana strona jest personalizowana pod konkretnego użytkownika. To zleceniodawca decyduje o jej końcowym wyglądzie, stąd trudno mówić, że takie szablony stron internetowych są powtarzalne. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że skorzystanie z takiego rozwiązania będzie o wiele droższą opcją. Gotowe szablony stron internetowych są tańsze, jednak przeznaczone dla klienta masowego. W przypadku indywidualnego podejścia należy liczyć się z wyższymi kosztami. Aby zrozumieć dlaczego indywidualne szablony stron internetowych są droższym rozwiązaniem można posłużyć się prostym przykładem z życia codziennego. Załóżmy, że pewna osoba chce kupić garnitur. W takim przypadku rozwiązań jest wiele. Może odwiedzić jeden ze sklepów tzw. „sieciówek” i dobrać odpowiedni strój. Alternatywnie może też udać się do krawca i kupić garnitur szyty na miarę. Pierwsza sytuacja jest zobrazowaniem kupna gotowego szablonu strony – jest on kierowany dla wielu osób, tak jak został uszyty, tak użytkownik będzie mógł z niego korzystać. Jego cena jest niższa, jednak trzeba również pójść na pewne kompromisy. W drugiej sytuacji garnitur szyty na miarę jest porównywalny do spersonalizowanej strony internetowej robionej specjalnie na zamówienie. Zarówno garnitur, jak i takie szablony stron internetowych będą droższe. Wymaga się jednak, że będą idealne wpisywały się w gusta klienta.
Powyższy przykład pokazuje, że internet, podobnie jak czynności życia codziennego oferuje wiele możliwości. Założenie strony internetowej nie jest problemem. Schody pojawiają się zdecydowanie później na etapie budowy wizerunku. Szablony stron internetowych ułatwiają budowę dobrego obrazu w oczach klienta – ludzie reagują na bodźce z środowiska – jedni są wzrokowcami, inni reagują słuchem. Szczególnie pierwsza grupa zwróci większą uwagę na szatę graficzną. Niemniej jednak każda strona internetowa powinna prezentować się schludnie i intuicyjnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here