Tunelowanie SSH ułatwieniem dla dewelopera

Praca IT nie kojarzy się raczej z prostym zawodem. Przynajmniej dla większości, bowiem znajdą się i tacy, którzy właśnie w takiej tematyce czują się najlepiej i w niej są najbardziej efektowni. Poniższy artykuł jest natomiast dedykowany wszystkim, ponieważ zawarte będą w nim podstawowe informacje, które mogą się przydać każdemu i to w najmniej spodziewanym momencie. Fundamentalne zapoznanie się z takimi tematami, pomaga kompleksowo rozumieć zależności zachodzące w takich dziedzinach jak informatyka, programowanie, ekonomia, marketing internetowy czy biznes. Stanowi to niebagatelną podstawę do tego, by być dobrym zarządcą, koordynatorem czy managerem projektów. Zapraszamy do lektury poświęconej tym razem tunelowaniu SSH, stanowiącym ułatwienie dla dewelopera.

Co to jest tunelowanie SSH?

Tunelowanie SSH to nic innego jak nawiązanie połączenia pomiędzy dwoma odległymi hostami, inaczej komputerami zdalnymi. Stwarza to wrażenie, że zostały połączone bezpośrednio. Oprogramowanie SSH jest bezpieczną formą pracy zdalnej, dostępną w internecie i może korzystać z niego każdy przeciętny użytkownik internetu. Można powiedzieć, że tunelowanie umożliwia przesyłanie pewnych danych bądź usług sieciowych za pośrednictwem innych, często odmiennych sieci. Doskonałym przykładem tego zjawiska i świetnie go obrazującym jest sytuacja korzystania z kablówki danego kraju poza jego granicami. Sprawa nie tyczy się jedynie kablówki, ale także treści internetowych, znajdujących się na takich stronach, jak chociażby YouTube. Co więcej, tunelowanie ma także funkcje ochraniające przesyłane dane, tworząc tak zwaną osłonę, przydatną szczególnie wtedy, kiedy poszczególne domeny są pozbawione wszelkich mechanizmów bezpieczeństwa.

Rodzaje tuneli opartych na SSH i tworzenie ich

Tunelowanie to w dużym uproszczeniu przekierowywanie portów, które polega na przesyłaniu protokołów pozbawionych wszelkiej ochrony. Istnieją dwa rodzaje tego przekierowywania: lokalne oraz zdalne. Tworzenie tych tuneli jest możliwe do wykonania samodzielnie, szczególnie gdy ma się do tego dobrze przygotowaną instrukcję. Warto wiedzieć, że w tym procesie wykorzystywana jest tak zwana aplikacja PuTTY. Jest to narzędzie, które pozwala w łatwy i graficzny sposób na nawiązanie połączenia SSH i istnieje możliwość ściągnięcia PuTTY za darmo z internetu. Podsumowując, warto pamiętać o tym, że nawet jeśli pewne działanie nie wymaga wykwalifikowanych umiejętności, to jego samodzielne zrealizowanie nie będzie możliwe. Dzieje się tak wtedy, gdy nadmiar obowiązków nie zostawia już więcej czasu na zgłębianie bieżącego tematu, który z jednej strony pomoże dokończyć dany projekt, ale nie jest kluczowy w naszym tradycyjnym funkcjonowaniu zawodowym. Wtedy najlepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalistów np. za pośrednictwem Body Leasing.

Sektor IT oferuje wiele rozwiązań pomocnych w poszukiwaniu pracowników do realizacji projektów – jeśli szukasz pracy w tej branży, koniecznie sprawdź jak może pomóc Ci Finitec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here