Zakup odtwarzacza Blu-ray

Planujesz zakup odtwarzacz Blu-ray? Podpowiadamy, czym wartko kierować się podczas zakupów. Oto krótki poradnik, dzięki któremu wybierzesz urządzenie dopasowane do własnych potrzeb.

Blu-ray – co to jest?

Blu-ray to format zapisu optycznego, który zastąpił dobrze znane DVD. Nazwa „Blu” nawiązuje do koloru lasera, który używany jest do zapisywania danych na płycie – chociaż tak naprawdę, wiązka ma kolor fioletowy, a nie niebieski. Rodzaj wykorzystanego lasera daje płytom Blu-ray ogromną przewagę nad płytami DVD i CD. Do zapisu płyt DVD używany jest laser czerwony o długości fali światła 650 nm, do zapisu płyt CD – laser podczerwony o długości fali światła 790 nm. Długość fali światła wykorzystywanego do zapisu Blu-ray wynosi 405 nm – dzięki temu na płycie miesić się więcej pitów, czyli widocznych na powierzchni rowkowatych zagłębień. Przekłada się to na większą pojemność płyt Blu-ray. Na jednowarstwowej płycie DVD (DVD5) mieści się 4,7 GB danych – na jednowarstwowym dysku Blu-ray aż 25 GB. Standard Blu-ray dostosowany jest do zapisu treści w wysokiej rozdzielczości HD: 720p (1280 × 720 pikseli) i Full HD 1080p (1920 × 1080 pikseli), standard UHD Blu-ray oferuje rozdzielczość 4K 2160p (3840 × 2160 pikseli). Dla porównania rozdzielczość filmów na płytach DVD wynosi 720 × 576 pikseli.

Obraz na płytach Blu-ray może być kodowany za pomocą jednego z trzech kodeków: MPEG-2, MPEG-4 AVC lub VC-1. MPEG-2 wyróżnia się niskim stopniem kompresji i bardzo wysoką jakością obrazu, MPEG-4 zapewnia porównywalną jakość obrazu przy dwukrotnie wyższej kompresji. Do kodowania dźwięku na płytach Blu-ray wykorzystywane są kodeki: DTS, Dolby Digital i LPCM. Opcjonalnie wykorzystywane są kodeki Dolby Digital Plus, DTS-HD High Resolution Audio, Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio.

Odtwarzacz Blu-ray – na co warto zwrócić uwagę?

Przed zakupem odtwarzacza dokładnie zapoznaj się listą obsługiwanych kodeków. Jeżeli zależy Ci na dźwięku najwyższej jakości, przyjrzyj się liście kodeków audio wykorzystywanych przez urządzenie. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie urządzenia są w stanie odtworzyć płyty UHD Blu-ray, na których zapisywany jest obraz w rozdzielczości 4K – taką możliwość oferują modele z górnej półki. Niesamowite wrażenia wizualne zapewniają model, które obsługują technologie HDR10+ / Dolby Vison – umożliwiają one wyświetlanie obrazu w trybie HDR. Aby w pełni wykorzystać możliwości odtwarzacza 4K, musisz posiadać telewizor, który obsługuje tę rozdzielczość. Przed dokonaniem wyboru zastanów się, jakie treści planujesz oglądać. Jeżeli planujesz wykorzystywać urządzenie nie tylko do odtwarzania płyt, ale także do przeglądania zdjęć i słuchania muzyki, sprawdź, jakie formaty plików obsługuje dany model.

Warto zwrócić uwagę na to, w jakie porty został wyposażony odtwarzacz. Najważniejszym portem jest HDMI – to łącze umożliwia przesyłanie nieskompresowanego, cyfrowego obrazu i dźwięku. Za pomocą przewodu HDMI podłączysz odtwarzacz Blu-ray do telewizora. Wyjście optyczne umożliwia z kolei podłączenie urządzenia do kina domowego. Przydatne jest także wejście USB – dzięki niemu będziesz mógł odtwarzać multimedia bezpośrednio z pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Kolejnym przydatnym gniazdem jest port sieciowy – dzięki niemu możesz podłączyć odtwarzacz do router za pomocą kabla Ethernet. Dostęp do sieci umożliwia np. korzystanie z platform streamingowych z poziomu odtwarzacza Blu-ray. Wygodnym rozwiązaniem jest też moduł Wi-Fi, który umożliwia bezprzewodowe podłączenie odtwarzacza do domowej sieci.

Wybierz odtwarzacz dla siebie

Szeroki wybór odtwarzaczy Blu-ray dostępny jest w sklepie internetowym scentre.pl: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=odtwarzacze_blu_ray_disc.

Jeżeli zależy na modelu, który oferuje rozdzielczość 4K, może zainteresować Cię odtwarzacz Blu-ray 4K  Sony UBP-X500.

 • Obsługiwane formaty płyt: Ultra HD Blu-ray, Blu-ray 3D, Blu-ray, BD-R, BD-RE, BD-RE DL, DVD+R/RW, DVD Audio, DVD-R/RW, DVD Video, CD-Audio, CD-R/RW, SACD
 • System dźwięku wielokanałowego: Dolby Audio, Dolby True HD, DTS
 • Obsługiwane formaty wideo: AVCHD, MKV, AVI, MP4, WMV, WMV9, XviD, VOB, TS
 • Obsługiwane formaty audio: MP3, WMA, AAC, FLAC, AIFF, ALAC, DSD
 • Obsługiwane formaty zdjęć: BMP, GIF, JPEG, MPO, PNG
 • Wyjście HDMI, port USB, gniazdo Ethernet
 • Rozdzielczość 4K, tryb HDR10

Ciekawą propozycją jest także odtwarzacz Blu-ray Sony BDP-S3700.

 • Obsługiwane formaty płyt: m.in. Blu-ray, BD-R, BD-RE, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD Video, CD-Audio, CD-R/RW
 • System dźwięku wielokanałowego: Dolby Digital, Dolby True HD, DTS, DTS-HD High Resolution
 • Obsługiwane formaty wideo AVCHD, MKV, AVI, MP4, XviD, ASF, MOV, MTS
 • Obsługiwane formaty audio: MP3, WMA, AAC, FLAC, WAV, LPCM, OGG, AIFF, ALAC, DSF
 • Obsługiwane formaty zdjęć: BMP, GIF, JPEG, PNG
 • Wyjście HDMI, port USB, gniazdo Ethernet
 • Wbudowany moduł Wi-Fi

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here