Druk cyfrowy czy offsetowy

Dlaczego tak drogo? To jedno z podstawowych pytań klientów drukarni. Jednak warto sobie uświadomić, że koszty można znacznie obniżyć decydując się na druk cyfrowy. Oczywiście wszystko też zależy od tego, ile tak naprawdę potrzeba wydruków. Jeżeli niewiele, to na pewno nie warto decydować się na druk offsetowy.

Koszty czy jakość – oto jest pytanie

Generalnie wydatki na druk cyfrowy okazują się niższe w porównaniu z tymi na druk offsetowy. Wynika to z uproszczonej technologii, która nie wymaga uruchomienia skomplikowanych procesów, a do uzyskania wydruku wystarczy zwykły plik PDF. Jednak zawsze trzeba mieć na uwadze, na czym tak naprawdę najbardziej nam zależy – na jakości i większej liczbie egzemplarzy, czy może na szybkości realizacji i niskich koszarach.

Offset charakteryzuje się wyjątkowo wysoką rozdzielczością, ale jednocześnie nie każde podłoże sprawdzi się do tego rodzaju wydruku. Co z tego, że teoretycznie wysoki nakład czy format wydaje się idealnie dostosowany do offsetu, jeżeli wybrany typ papieru zdecydowanie taniej (i nawet ładniej) można wydrukować cyfrowo. Tak się na pewno dzieje w przypadku papieru szlachetnego. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto to przedyskutować z pracownikiem drukarni, który doradzi optymalne rozwiązanie, także pod względem ekonomicznym.

Projekt „na wczoraj”

Kwestie finansowe to jedno. Natomiast warto sobie uświadomić, że przecież niekiedy najważniejszy jest czas, a na druk offsetowy trzeba poczekać długo. Jeżeli potrzebuje się czegoś na cito, to technologia offsetowa po prostu odpada. Pozostaje wyłącznie druk cyfrowy.

Czy to źle? Nic z tych rzeczy. Owszem, może jakość wydruku jest nieco niższa, ale w zasadzie to różnice niemal niezauważalne. Co więcej, obecnie można też skorzystać z drukarki zapewniającej szybkość i bezproblemowość wydruku charakterystyczną dla druku cyfrowego, a zarazem jakość godną technologii offsetowej. To zatem idealne rozwiązanie, kiedy najważniejszym parametrem wyboru okazują się niskie koszty albo projekt ma być zrealizowany w wyjątkowo krótkim czasie, a jednocześnie nie chce się tracić zbyt dużo na jakości.

Dlatego tak ważne jest, aby odpowiedni druk wybrać po prostu do konkretnego projektu.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here