Styl industrialny charakteryzuje się surowymi, przemysłowymi elementami i prostotą formy. Ten nietuzinkowy styl urządzania wnętrz cieszy się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodszego pokolenia. Jakimi zasadami powinien się kierować ktoś, kto chciałby stworzyć industrialny klimat w swoim mieszkaniu?
Cechy charakterystyczne stylu industrialnego
W wielkim skrócie opisując styl mający swoje źródło w starych halach, magazynach i fabrykach, to cechują go między innymi odsłonięte elementy konstrukcyjne, surowe wykończenia, meble przemysłowe, stonowane, neutralne kolory oraz dodatki podkreślające przemysłowy klimat. Elementy, takie jak cegły, beton, rury i belki z drutów powinny pozostać odsłonięte i w sposób celowy wprowadzone do wystroju wnętrza. W celu uwydatnienia surowych materiałów, stosuje się wykończenia takie jak szlifowany beton, cegłę, surowe drewno i metal. Meble w stylu industrialnym powinny być wykonane z surowych, naturalnych materiałów, takich jak drewno, metal i skóra. Meble, które oferuje producent mebli industrialnych, powinny być proste i funkcjonalne. Kolory we wszystkich pomieszczeniach powinny być stonowane, a główna paleta barw to odcienie szarości, czerni, bieli, brązu i beżu. Kontrasty pomiędzy jasnymi i ciemnymi elementami tworzą klimat wnętrza. Najlepsze dodatki to takie, które będą funkcjonalne i dopasowane do stylu przemysłowego, takie jak industrialne lampy, dywaniki z metalowych łańcuchów, poduszki w skórę, klocki z betonu, stare pudełka itp. Aby jeszcze bardziej podkreślić atmosferę przemysłowego stylu, warto dodać elementy, które nawiązują do przemysłu, takie jak lampy naftowe, lampy z metalowymi kloszami, stare klimatyzatory, stare skrzynie na narzędzia, metalowe kosze, a także elementy z betonu i szkła lub duże zdjęcia starych fabryk.
Jak umeblować mieszkanie w stylu industrialnym?
Umeblowanie mieszkania w stylu industrialnym wymaga użycia mebli wykonanych z surowych, naturalnych materiałów takich jak metal, drewno, beton i skóra. W mieszkaniach industrialnych dominują meble z surowych materiałów, takich jak metalowe regały, betonowe stoły, drewniane stoły z prostą konstrukcją, skórzane fotele i kanapy. Projektanci unikają mebli pokrytych miękkim materiałem lub o wyglądzie skomplikowanym. Główny przyświecający cel, to zachowanie prostoty. Meble powinny więc być proste, funkcjonalne i pozbawione zbędnych dekoracji. W stylu przemysłowym ważne jest przede wszystkim wyeksponowanie surowych materiałów, a nie ozdabianie mebli. Styl industrialny opiera się na kontrastach, takich jak surowe materiały w połączeniu z bardziej miękkimi elementami. W celu stworzenia kontrastów, można połączyć meble z różnych materiałów i w różnych kolorach. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie starych, przemysłowych elementów, które mogą również służyć jako meble w stylu industrialnym. Na przykład, stara drabina może służyć jako półka, a stary kontener lub paleta może służyć jako stolik. Aby stworzyć kontrasty można wykorzystać tkaniny w jasnych kolorach lub wzorach, takie jak jasne poduszki lub dywany z kontrastowymi wzorami.
Podsumowując, styl przemysłowy jest idealnym wyborem dla osób, które cenią sobie surowe, funkcjonalne i proste wnętrza. Surowe materiały, neutralne kolory i przemysłowe akcenty tworzą niepowtarzalny klimat, który może być idealnym tłem dla nowoczesnego mieszkania.