Marketing internetowy

W dzisiejszych czasach niemalże wszystko może się odbywać za pośrednictwem Internetu. Wielu ludzi wykonuje swoje dzienne obowiązki związane z pracą zdalnie, znajdując się nawet na drugim końcu świata niż siedziba firmy, w której są zatrudnieni. Do sieci przeniosła się też duża część kontaktów towarzyskich – media społecznościowe cieszą się niemalejącą popularnością. Internet jest też z jednej strony skarbnicą wiedzy i kopalnią szalenie ciekawych pomysłów, z drugiej zaś źródłem mniej lub bardziej ambitnej rozrywki. Nic więc dziwnego, że tam również prowadzone są różnego rodzaju działania marketingowe. Specjaliści od marketingu wykorzystują narzędzia dostępne w sieci tak, aby rozdystrybuować materiały reklamowe i pozyskać dla konkretnej firmy nowych klientów. Co więcej, do niektórych grup dotrzeć można wyłącznie tą drogą, więc jeśli jakaś firma nie funkcjonuje w sieci nie może realnie konkurować z innymi przedsiębiorstwami zajmującymi się dostarczaniem podobnych produktów lub usług. Jednym z popularnych obszarów działań jest marketing w wyszukiwarkach internetowych, znany także pod angielskim skrótem SEM, czyli search engine marketing.
Pod pojęciem SEM kryją się wszystkie działania mające na celu jak najlepsze pozycjonowanie marki w wyszukiwarkach internetowych. Pierwszy zakres działań związany jest z linkami sponsorowanymi, drugi z optymalizacją pod wyszukiwarki. SEO, bo o nim mowa, jest obecnie bardzo popularnym działem marketingu internetowego. Powstaje coraz więcej agencji, które specjalizują się przede wszystkim w pozycjonowaniu i optymalizacji, na rynku działa też spora liczba freelancerów, czyli wolnych strzelców, wykonujących zadania, jakie zlecą im różni klienci. W jaki sposób można wpłynąć na uzyskanie przez konkretną witrynę jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce? Sposobów jest kilka, i aby osiągnąć oczekiwane efekty należy je ze sobą połączyć. Po pierwsze trzeba dokonać pewnych zmian w kodzie strony, które nie wpłyną w żaden sposób na wygląd serwisu. Po drugie należy dokonać modyfikacji treści zamieszczanych na stronie pod kontem słów kluczowych, czyli fraz, pod które ma być prowadzona cała kampania. SEO wykorzystuje różnego rodzaju teksty, które tworzone są zwykle przez copywriterów, czyli osób zawodowo zajmujących się tworzeniem tekstów i haseł reklamowych. Jest kilka rodzajów takich tekstów, różniących się między sobą poziomem merytorycznej zawartości i stylistyką. Na pozycjonowanie strony internetowej, a tym samym znajdującej się za nią firmy wpływają także media społecznościowe takie jak Google+, Facebook, Instagram, Twitter i tak dalej. Działają one zwykle pod wspólną nazwą i są zintegrowane z samą stroną. Im więcej osób lubi poszczególne media i czyta bądź ogląda publikowane tam treści, tym lepiej widziana jest sama strona.
Co możemy zrobić, aby treści prezentowane na naszej stronie były atrakcyjne i przyciągały dużo osób? Pomóc może w tym inna gałąź marketingu internetowego, czyli tak zwany content marketing (po polsku marketing treści). Specjaliści od tej dziedziny wiedzą, w jaki sposób tworzyć treści dopasowane do konkretnej grupy odbiorców. Muszą one być poprzedzone konkretnym researchem, wartościowe merytorycznie i czytelne. Takimi treściami mogą być zarówno artykuły, raporty, sprawozdania, recenzje, poradniki, webinaria, tutoriale, podcasty itd., prezentowane w formie pisemnej albo np. jako filmy na serwisie takim jak youtube. Zarówno sama treść, jak i sposób jej przedstawienia musi być dopasowana do odbiorcy. Internetowy vlog sprawdzi się zdecydowanie lepiej, jeśli naszą grupą docelową są młodzi ludzie. Do starszych lepiej docierać za pomocą słowa pisanego. Takich zasad jest mnóstwo i profesjonalista zajmujący się content marketingiem potrafi doskonale wykorzystać je w praktyce. Marketing treść ma na celu nie tylko zdobycie zaufania nowych klientów, ale też zbudowanie z nimi solidnej, długotrwałej relacji.
Najlepsze efekty kampanii marketingowej prowadzonej za pośrednictwem Internetu osiągniemy, jeśli marketing treści połączymy z optymalizacją pod wyszukiwarki, dodatkowo korzystając z innych dostępnych narzędzi. Takimi narzędziami są na przykład e-maile marketingowe, systemy reklamowe takie jak Google Ads czy Facebook Ads oraz marketing wirusowy – działania polegające na stworzeniu takiej sytuacji, w której klienci sami będą przekazywali dalej informacje o firmie, produkcie lub usłudze.
Rozwój marketingu internetowego doprowadził do sporej konkurencji na rynku agencji reklamowych nastawionych na działania w sieci. Dzięki temu kampaniami zajmują się zwykle prawdziwi profesjonaliści, doskonale obyci w temacie, potrafiący doprowadzić do szybkich, i przede wszystkim zadowalających efektów. Jest to plus nie tylko dla przedsiębiorców promujących swoją działalność. Duża konkurencja wymaga wysokiej jakości usług, w tym także treści, jakie w trakcie kampanii trafiają do potencjalnych klientów. Dzięki temu nie są oni zasypywani mnóstwem spamu, wiadomości bez merytorycznej treści, mało atrakcyjnymi wizualnie reklamami, mają za to szansę dowiedzieć się czegoś, co naprawdę będzie dla nich przydatne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here