Wszechstronne możliwości tworzenia animacji

Animacja jest w skrócie ruchomym, kolorowym lub czarno-białym filmem. Tworzy się go ze statycznych elementów, które są wykonane różnorodną techniką.

Techniki tworzenia animacji

Można w różny sposób stworzyć animację. Pierwszym ze sposobów jest technika rysunkowa. Narysowane obrazki, postaci, krajobrazy, sytuacje muszą być narysowane przed rozpoczęciem kolejnej sekwencji i po – w skrócie – każda zmiana na obrazie musi być narysowana. Rysunek po rysunku jest zmieniany i „sklejany w jeden film”. Nie jest to prosta metoda, bo wymaga ogromu ręcznej pracy bądź za pomocą narzędzia do rysowania. W zależności od stopnia zaawansowania rysunku, tyle pracy musimy włożyć w jedną sekwencję. Proste, starsze bajki dla dzieci często powstawały za pomocą tej techniki, np. Reksio, Bolek i Lolek czy Przygody Kota Filemona.

Kolejnym sposobem na tworzenie animacji jest metoda przedmiotowa, która polega na łączenie w sekwencję przedmiotów trójwymiarowych. Można do tej techniki używać lalek szmacianych czy plastikowych, pacynek, wyciętych elementów, figur. Każdy z elementów musimy w odpowiedni sposób przemieścić, aby uzyskać pożądany efekt ruchu. Efekty takiej techniki są bardzo różne. Bardzo ciekawy efekt można uzyskać z elementów wykonanych z plasteliny. Bardzo dużo starszych bajek powstało za pomocą tej techniki. Są one miłe dla oka, okrągły kształt bez ostrych krawędzi sprawia, że sceneria wydaje się miła i miękka.

Trzecim z kolei sposobem jest mieszanie wyżej wymienionych technik oraz gry aktorskiej. Lalki występujące z prawdziwymi aktorami czy rysunki połączone z przedmiotami trójwymiarowymi to kolejny poziom abstrakcji i ciekawego ujęcia tematu. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące. Można mieszane techniki tworzenia animacji wykorzystać do tworzenia filmów o różnej tematyce, nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych i przedstawić skomplikowane problemy społeczeństwa czy jednostki.

Ostatnią już techniką tworzenia animacji jest technika 3D, która cały czas jest udoskonalana. Można dzięki niej utworzyć figury i elementy, które mają coraz więcej szczegółów i płynnie się poruszają, niczym w filmie z prawdziwymi aktorami. Z biegiem lat ta technika bardzo ewoluowała. W tej technice używa się technologii cyfrowej. Zaawansowane programy do tworzenia animacji pozwalają na osiągnięcie spektakularnych efektów. Jest to już bardziej skomplikowana technika, która wymaga większej wiedzy niż w przypadku pozostałych technik. Trzeba oczywiście znać programy lub jeden, wybrany program do tworzenia animacji oraz znać takie efekty jak rendering, morfing, tweening. Dziedzina grafiki komputerowej, a w tym animacji 3D ze względu na szerokie wykorzystanie jest jedną z najbardziej rozwijających się.

Do czego można wykorzystać animacje?

Animacja ma szerokie zastosowania. Oczywiście to zależy od twórcy. Można wykonywać animacje na zlecenia firm lub pojedynczych osób. Animacja jest oczywiście wykorzystywana do tworzenia bajek dla dzieci. Współcześnie tworzy się bardziej dopracowane bajki,dłuższe i płynne i z dużą ilością szczegółów. Dzięki animacji można również tworzyć gry różnego rodzaju. W tej dziedzinie nastąpiła również ogromna ewolucja, bo tworzone gry robią naprawdę duże wrażenie płynnością, kolorystyką oraz ilością szczegółów. Gry cieszą się dużą popularnością, a poza tym dzięki dostępności różnej ilości urządzeń, można grać używając konsoli, komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu czy smartfona. Animacja jest podłożem bajek dla dzieci, ale nie tylko. Ciekawe filmy animowane dla dorosłych, filmy dokumentalne czy o tematyce historycznej i fantasy również cieszą się dużą popularnością. Można dzięki nim ukazać piękno życia, relacji, rodziny, problemy społeczeństwa, problemy jednostek i świata. Nie każdemu przypadnie do gustu takiego rodzaju realizacja tematu, ale nie bez powodu filmy animowane zbierają ogromną liczbę nagród, w tym Oscary lub nominacje. Dzięki animacji można również tworzyć kampanie reklamowe, ciekawe filmy ukazujące ofertę firmy, szkoły, instytucji kultury, nauki czy innego przedsiębiorstwa lub zrobić film reklamujący ciekawe wydarzenie. Animacje są również wykorzystywane do tworzenia reklam. Można je opublikować na swojej lub firmowej stronie internetowej lub na stronach do tego stworzonych. Tworzenie animacji to też jest sposób na karierę zawodową. Niekoniecznie trzeba tworzyć animacje dla siebie, ale też dla innych.

Tworzenie animacji wymaga znajomości programów do tworzenia animacji i znajomości technik. Oczywiście najpopularniejszą techniką jest 3D, ale ciągle nie zapomina się o pozostałych technikach. Technika 3D ciągle się rozwija, dziedzina ta pozostaje nadal nieodkryta, bo na pewno nie wykorzystano jeszcze wszystkich jej możliwości. Powstają nowe programy, coraz bardziej udoskonalone do tworzenia animacji. Poza tym można również wykorzystać moc programowania do tworzenia animacji, która również daje ogromne możliwości. Udoskonalone, nowe wersje języków programowania potrafią już tak dużo jak program do tworzenia animacji.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWłasna strona
Następny artykułGify

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here