Wymagania, oczekiwania i my

Życie wymaga od nas wiele. Nie wystarczy, że się urodziliśmy i żyjemy. Z biegiem lat, wymagania wobec nas rosną coraz bardziej. Należy być grzecznym, pomagać rodzicom, dobrze się uczyć, skończyć studia, znaleźć dobrze płatną pracę, ożenić się lub wyjść za mąż, mieć dzieci… Wydaje się, że lista wymagań i żądań nie ma końca. Naturalnie lista tego, czego sami od siebie wymagamy jest równie długa, a czasem nawet dłuższa od tej zawierającej wymagania innych wobec nas. Kiedy już skończymy naukę w wybranej szkole, a nawet ukochane studia zaczynamy chcieć więcej i więcej. Niektórym wystarcza praca dla innych, inni chcą pracować sami dla siebie, realizować tylko swoje własne cele. Naturalnie, w pracy dla innych nie ma nic złego. Wiele osób pracuje w bankach, sklepach czy dużych firmach i bardzo sobie chwalą swoje życie. Są jednak tacy, dla których pierwsza praca wykonywana dla innych jest tylko kolejną szkołą, pozwalającą zdobyć umiejętności, dzięki którym będą mogli zostać swoimi własnymi szefami.
I oto pewnego dnia nadchodzi ta wyczekiwana tak długo chwila. Praca dla innych zakończona, wymówienie złożone, przy ciastku i kawie odbyło się pożegnanie z dotychczasowymi współpracownikami. A teraz można już zacząć żyć pełnią życia i szefować sobie samodzielnie. Koniec słuchaniem poleceń innych, można robić ci tylko dusza zapragnie. Tak często wyobrażamy sobie chwilę, gdy wreszcie będziemy pracować tylko dla siebie. Jest w tym oczywiście jakaś doza prawdy. Kiedy założymy już własną działalność gospodarczą, nie musimy już słuchać szefowej, a nad nami nie ma żadnego zwierzchnika. Niestety, własna firma nie oznacza, że znikną wszystkie problemy. Dotychczas mogliśmy liczyć się z tym, że pewne sprawy będzie załatwiać nasz szef, teraz to my sami jesteśmy swoim szefem i musimy zmierzyć się z wieloma, dotychczas nieznanymi nam wyzwaniami. Dla przykładu, jeżeli chcemy wypromować swoją działalność, to dobrze zlecić to specjalistom. Ponieważ jednak specjalistów jest wielu, to my sami będziemy musieli wybrać, czy za wypromowanie naszego pomysłu na życie ma odpowiadać agencja reklamowa, czy agencja interaktywna lublin czy Warszawa, a może Katowice. Tak, praca na własny rachunek wiąże się z wieloma pytaniami z których pierwszym i najmniejszym będzie to, czym chcemy się zajmować przez resztę życia i jak nasza pasja ma stać się naszym źródłem zarobku.
Wiele osób poza to pierwsze pytanie nie wychodzi. Wystarcza im rozmyślanie o możliwościach, jakie mogą mieć i poza marzeniami o zupełnie innym niż dotychczasowe życiu, nie robią nic więcej. Fantazjowanie staje się ich sposobem na poradzenie sobie z wymagającym szefem czy trudnymi klientami. To im wystarcza i nie szukają sposobów na to, by swoje fantazje przekuć w rzeczywistość.
Inni z kolei powoli, krok na krokiem realizują układane wieczorami plany, zmierzając do samodzielnej i niezależnej od innych pracy. Kolejne szkolenia, zdobywanie nowych umiejętności, odkładanie pieniędzy na zakup koniecznego sprzętu, planowanie i zdobywanie informacji zajmują im coraz więcej czasu, aż w końcu wydaje się, że wiedzą już wszystko i mogą zrezygnować z dotychczasowej pracy, na rzecz swojego wymarzonego nocami biznesu.
Czy w takim razie moment, gdy zostanie się swoim własnym szefem jest sukcesem? W pewnym sensie zdecydowanie tak. Oto nie zależymy od innych, sami decydujemy o tym, kiedy pracujemy, a kiedy odpoczywamy, nie musimy prosić o urlop bo to my sami sobie go przyznajemy. Niestety, oznacza to również, że jeśli zachorujemy to nikt nam nie wypłaci chorobowego, bo skoro pracujemy na siebie, to również sami wypłacamy sobie wszelkie świadczenia, a gdy jesteśmy chorzy i nie pracujemy, czyli nie zarabiamy pieniędzy to zwyczajnie ich nie ma. To wiąże się z elementem, o którym często zapominamy. Pracując, bez znaczenie czy dla siebie czy dla innych, warto odkładać sobie zawsze pewną sumę, która pozwoli nam na utrzymanie się i realizowanie własnych planów także wtedy, gdy coś nam się w życiu posypie i zabraknie comiesięcznych wypłat. Ponieważ, niestety, można uwolnić się od spełniania oczekiwań niektórych ludzi, w tym wypadku szefa czy szefowej, jednak od własnych oczekiwań i od tych, przed którymi stawia nas życie uwolnimy się dopiero w chwili śmierci. A że większość osób chce żyć jak najdłużej, to musimy liczyć się z tym, że wprawdzie jedne oczekiwania wobec nas mogą zniknąć, jednak zawsze będą pojawiać się kolejne. To prosta prawda, z którą nie da się dyskutować.
Zawsze będziemy mieć oczekiwania wobec samych siebie, podobnie jak będą je mieć wobec nas inni. Nikt nie jest samotną wyspą i nawet, jeśli chcemy żyć samodzielnie i niezależnie od innych, to musimy się z nimi liczyć, a co za tym idzie, spełniać ich wymagania. Na szczęście tylko od nas zależy to, z czyimi oczekiwaniami chcemy się liczyć i czyje wymagania wobec nas zamierzamy spełnić. Praca, czy to na własny rachunek czy dla kogoś to zaledwie czubek góry lodowej wymagań z jakimi będziemy mieć do czynienia. Jeśli będziemy mieć jasno określony plan na życie i piramidę wartości, określającą na czym nam zależy i co chcemy w życiu osiągnąć to z pewnością uda nam się żyć szczęśliwie, w poczuciu spełnienia i zadowolenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here