Jak wziąć kredyt hipoteczny

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest procesem raczej długotrwałym, wbrew pozorom nie należy jednak do najbardziej skomplikowanych. Co musisz zrobić, aby dostać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny – od czego zacząć?

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób nie tylko szansa na kupno wymarzonego mieszkania lub domu, ale również np. na remont posiadanej nieruchomości. Dzieje się tak dlatego, że środki niezbędne do tych celów są bardzo wysokie, w związku z czym pożyczka hipoteczna nie dość, że obejmuje dużą kwotę, to jeszcze wiąże kredytobiorcę z bankiem na wiele lat. Jakie kroki należy poczynić, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaką masz zdolność kredytową. To od niej zależy, czy bank udzieli ci kredytu, a jeśli tak, to w jakiej kwocie. Na rzeczywistą zdolność kredytową wpływa wiele czynników, a do tego każdy bank ocenia ją w sposób indywidualny, dlatego też nie należy przejmować się odmową nawet w kilku placówkach. O twojej zdolności kredytowej decydują:

  • dochody – zarówno ich wysokość, jak i systematyczność, bardzo premiowane jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę,
  • wkład własny – im wyższy, tym lepszą uzyskasz zdolność kredytową,
  • kwota kredytu i okres kredytowania – dłuższy okres kredytowania to niższe raty i wyższa zdolność kredytowa,
  • inne zobowiązania finansowe – kredyty i długi zmniejszają twoją zdolność kredytową,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym – lepszą zdolność można uzyskać, starając się o kredyt z mężem lub żoną,
  • wiek kredytobiorcy – osoby młodsze mają większe szanse na kredyt.

Jeśli znasz mniej więcej swoją zdolność kredytową, możesz zacząć szukać najlepszej oferty dla siebie. Najlepiej rozpocząć w sieci i skorzystać z wyszukiwarki kredytowej, a także różnego typu porównywarek, za pomocą których uzyskasz podstawowe informacje dotyczące aktualnych ofert w bankach. Na całkowitą kwotę kredytu hipotecznego wpływają takie czynniki jak:

  • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania),
  • koszty wyceny nieruchomości,
  • korzystanie z innych produktów banku,
  • ubezpieczenie obowiązkowe lub nieobowiązkowe,
  • wysokość prowizji, marży i opłaty przygotowawczej.

Gdy znajdziesz kredyt hipoteczny dopasowany do swoich potrzeb, możesz przejść do finalizowania formalności. Z pewnością nie będziesz musiał tego robić samodzielnie, pomoże ci pracownik banku, który odpowie na wszystkie pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości. Bank otworzy procedurę kredytową, a po dostarczeniu wszystkich dokumentów uzyskasz odpowiedź, czy pożyczka zostanie przyznana. Niezbędne dokumenty można podzielić na dokumenty osobowe, dokumenty finansowe oraz pozostałe. Zgodnie z ustawą, instytucja finansowa ma 21 dni na udzielenie odpowiedzi.

Przed tobą już najprostsze i zarazem najistotniejsze kroki. Musisz podpisać umowę przedwstępną na zakup nieruchomości, a następnie umowę kredytową. Na tym etapie możesz już zawrzeć ostateczną umowę zakupu, do wypłaty kredytu potrzebujesz aktu notarialnego. W chwili, gdy zapłacisz za mieszkanie, rozpoczyna się okres spłaty kredytu zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Kredyt hipoteczny pozwoli ci na realizację swoich marzeń, pamiętaj jednak, aby przez każdy etap uzyskania pożyczki przebrnąć uważnie i odpowiedzialnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here