Pozycjonowanie stron - jak robić to skutecznie?

Jednym z ważniejszych działań na stronie internetowej jest jej odpowiednia optymalizacja i pozycjonowanie, które wpływają na zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwarki Google. Szereg działań jest skupionych pod skrótem SEO, z ang. search engine optimization. Podjęcie jakich kroków pozwoli na zwiększenie widoczności strony w Google?

Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na skuteczne pozycjonowanie jest audyt SEO. Pozwoli on na konkretne zbadanie strony, zaplanowanie kolejnych działań oraz analizę konkurencji. Audyt pozwala również na rekomendację najlepszych dla strony słów kluczowych oraz opracowanie strategii działań. Istnieje wiele narzędzi, które przydają się do wykonania audytu strony oraz wyboru słów kluczowych, a do popularniejszych zaliczają się m.in. Google Search Console, Semstorm czy Webmaster Tools.

Podczas optymalizacji strony ważne jest również stosowanie zasad SEO copywritingu. Pozwala to na wykorzystanie content marketingu zgodnie z zasadami Google. Oryginalne i unikalne treści mocno wpływają na proces optymalizacji serwisu i poprawę jego widoczności w wyszukiwarce. Warto również wspomnieć o działaniach z zakresu SEO PR, co można sprowadzić do kreowania wizerunku marki dzięki wykorzystaniu różnorodnych kanałów. Wśród działań z zakresu SEO PR można wyróżnić publikowanie eksperckich artykułów, moderowanie i kierowanie dyskusjami czy śledzenie wypowiedzi na temat marki.

Skuteczne działania SEO wiążą się także z ciągłą analizą danych, co zmierza do uzyskania jak największej konwersji na stronie. Skuteczne pozycjonowanie jest związane z instalacją Google Analytics oraz monitorowaniem strony za pomocą tego narzędzia, a także konfiguracją Google Search Console.

Nie zawsze automatyzacja działań może mieć pozytywne przełożenie na wyniki, które osiągamy. Niekiedy warto stosować ręczne działania, które pozwalają na zachowanie środków bezpieczeństwa i uniknięcie ryzyka otrzymania kar ze strony Google. Wszystkie działania powinny być dostosowane do aktualnych kryteriów oceniania strony przez wyszukiwarkę. Ważne, aby prowadzone działania były regularne, metody połączone i na bieżąco aktualizowane. Warto wiedzieć, że ogół czynności związanych ze skutecznym pozycjonowaniem stron internetowych można podzielić na działania wykonywane off-site oraz prowadzone w witrynie. Podczas pozycjonowania stron należy regularnie wprowadzać odpowiednie aktualizacje, m.in. dostosowywać treści do zainteresowań odbiorców oraz dodawać odpowiednie z perspektywy pozycjonowania frazy czy uzupełniać meta tagi.

Jak mierzyć efekty pozycjonowania? Na początku należy uświadomić sobie, iż korzyści wynikające z pozycjonowania nie sposób zauważyć z dnia na dzień. W celu zmierzenia efektów działań, najlepiej monitorować stronę przez dłuższy okres czasu np. trzy miesiące czy nawet rok. Jeśli zlecamy pozycjonowanie agencji, spojrzenie na aktywności na stronie z dłuższej perspektywy czasu pozwoli zauważyć korzyści oraz wyciągnąć wnioski. W internecie jest dostępnych wiele programów, które ułatwiają mierzenie wyników pozycjonowania. Niewątpliwie najpopularniejszym z nich jest Google Analytics, który za darmo może dostarczyć wiele danych dotyczących odwiedzin na stronie. W celu aktywacji narzędzia należy zarejestrować się na jego stronie oraz udzielić odpowiedzi na pytania, dzieląc się podstawowymi informacjami na temat serwisu. W kolejnym kroku użytkownik otrzymuje kod śledzenia, który po umieszczeniu w obrębie witryny umożliwi monitorowanie częstotliwości wizyt na stronie. Po zalogowaniu się w panelu, warto w pierwszej kolejności zbadać wyniki umieszczone w zakładce „Kanały”. Znajdują się tam rozmaite liczby informujące o liczebności odwiedzin strony. Wejścia na stronę z bezpłatnych wyników wyszukiwarki będą oznaczone jako ruch organiczny. Z kolei referale poinformują, ile przejść na stronę jest z partnerskich stron czy blogów. Co oznacza direct? Są to bezpośrednie przejścia na stronę. Mamy z nimi do czynienia wtedy, kiedy użytkownik wpisze w wyszukiwarce adres strony i bezpośrednio z wyniku wyszukiwania przejdzie do witryny. Ruch z portali społecznościowych, takich jak Twitter czy Facebook jest w Google Analytics oznaczony jako social.

W celu monitorowania skutecznego pozycjonowania najistotniejszy jest ruch organiczny. Pozycjonerzy dbają o to, by po wpisaniu określonych fraz witryna znalazła się na najwyższym miejscu w wyszukiwarce. Dzięki temu zostanie zwiększony organiczny ruch na stronie.

Podsumowując, skuteczne pozycjonowanie nie jest szybkim działaniem – raczej wymaga sporych nakładów czasu i zaangażowania, aby można było zobaczyć korzyści. Warto, aby osoby zajmujące się prowadzeniem przedsiębiorstwa, zastanowiły się nad powierzeniem pozycjonowania strony profesjonalistom, dzięki czemu skorzystają z ich doświadczenia oraz będą mieć pewność, że zadanie jest odpowiednio realizowane. Z drugiej strony, warto zapoznać się z podstawowymi narzędziami pozwalającymi na optymalizację strony, dzięki czemu zyska się szerszy obraz realizowanych działań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here