Z definicji wynika, że internet to ogólnoświatowy system połączeń między komputerami. Bywa też nazywany siecią sieci. Informatycy mówią o nim sieć adresów IP przydzielonych serwerom i połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, np. karty sieciowe, modemy.
Oczywistą sprawą jest, że internet nie powstał od razu. Był to etap wielu pomysłów, zmian, planów. Jak mówią źródła, wszystko zaczęło się od powstania sieci rozległej ARPANET i sięga to końca lat 60. XX wieku. Współcześnie mówi się, że internet powstał dzięki pracom amerykańskiej organizacji badawczej RAND Corporation, która badała możliwości dowodzenia w warunkach wojny nuklearnej.
W Polsce „Pierwsze internetowe łącze analogowe zostało uruchomione 26 września 1990 r. i miało ono prędkość 9600 bit/sek. Pierwsza transmisja internetowa w Polsce miała miejsce w listopadzie 1990 roku i jest związana z osobą dr. Grzegorza Poloka z Instytutu Fizyki Jądrowej (IFJ) PAN w Krakowie, który ściśle współpracował z CERN (Międzynarodowy Ośrodek Badań Jądrowych) w Genewie. Internet w Polsce dostępny jest oficjalnie od 20 grudnia 1991 roku.”
Od tamtych czasów minęło wiele czasu i internet ma praktycznie każdy z nas. Jest nam dostarczany na różne sposoby i od wielu dostawców. Dostawcy umożliwiają nam nie tylko powszechny dostęp do internetu. Dzięki nim możemy korzystać z poczty elektronicznej czy mediów społecznościowych. Zapewniają nam też hosting internetowy, serwer plików, np. FTP. Ważnym punktem jest możliwość filtru rodzinnego chroniącego głównie najmłodszych przed dostępem do treści zakwalifikowanych jako niebezpieczne. Te usługi są oczywiście najczęściej wliczone w koszt comiesięcznej opłaty. Internet sam w sobie umożliwia nam dostęp do szerokiej gamy znajdujących się w nim usług. Są to m.in. dyskusje internetowe (grupa dyskusyjna, lista dyskusyjna), komunikatory internetowe (Gadu-gadu, Skype, WTW), IRC (rozmowy tekstowe prowadzone w czasie rzeczywistym), VoIp (telefonia internetowa), radio internetowe, telewizja internetowa, telekonferencja, faks przez internet, sklepy internetowe, aukcje internetowe, bankowość elektroniczna, gry online, video.
Co roku powstają rankingi wybierające najlepszą czy najszybszą sieć. Dostawcy internetu prześcigają się w reklamach i coraz to lepszych ofertach. Najnowszy ranking z roku 2018 przedstawia się tak:
1. Internet FIBER POWER 150Mb/s. Koszt to 49.99 złotych miesięcznie. Okres podpisywanej umowy to 24 miesiące. Dostajemy modem Wifi za darmo ( w cenie miesięcznych opłat). Jednorazowo wpłacamy opłatę aktywacyjną w kwocie 1 złotych.
2. Internet VECTRA 150 Mb/s. Nie różni się tak naprawdę niczym od poprzedniej oferty. Co miesiąc płacimy 49,99 złotych. Umowa jest podpisywana na 24 miesiące.Modem Wifi jest w cenie. Różnicą jest opłata aktywacyjna, która jednorazowo kosztuje 49,99 złotych.
3. NETIA Elastyczna oferta 150Mb/s. Opłata miesięczna w przypadku tej oferty wynosi 40,00 złotych. Okres umowy tak jak wcześniej trwa 24 miesiące. Modem Wifi otrzymujemy w cenie. Opłata jednorazowa wynosi 49 złotych.
4. INTERNET ORANGE ŚWIATŁOWÓD 100 Mb/s. Internet ten ma mniejszą prędkość wysyłania danych. Kosztuje 69,99 złotych miesięcznie. Okres umowy tak jak wcześniej trwa 24 miesiące. Modem Wifi dostajemy w cenie. Dostawca ten oferuje nam promocję, która polega na tym, że przez dwanaście miesięcy płacimy 39,99 złotych miesięcznie a po trzynastym miesiącu dopiero po 69,99 złotych miesięcznie.
5. MULTI MEDIA INTERNET 120 Mb/s. Koszt wynosi 59,99 złotych miesięcznie. Jednorazowa aktywacja w tym przypadku to 19,99 złotych. Okres umowy trwa 24 miesiące. Dostawca ten również oferuje nam promocję, która polega na tym, że przez sześć miesięcy płacimy jedyne 12 złotych miesięcznie.
Jest to ranking najlepszych 5 dostawców internetu w roku 2018.
Należy pamiętać, że przy wyborze oferty warto zwrócić uwagę nie tylko na megabity prędkości, ale na kilka innych szczegółów. Pierwszą rzeczą jest prędkość gwarantowana. Zgodnie z obowiązującymi od 2017 roku przepisami, dostawca internetu powinien w treści umowy lub w załączonym do niej regulaminie określić gwarantowane parametry usługi. Dostawca powinien więc, dać nam informacje zarówno o prędkości maksymalnej, jak i minimalnej, ale też prędkości zwykle dostępnej. Jest to bardzo istotna kwestia biorąc pod uwagę fakt, że dostawcy internetu proponują nam umowy na 24-36 miesięcy.
Po drugie warto zwrócić uwagę na pakiety usług. Są na rynku oferty, które dają nam dużo większe możliwości niż sam internet. Możemy otrzymać np. internet, telewizję i telefon komórkowy od jednego dostawcy. W kwocie do 100 złotych miesięcznie można spokojnie znaleźć dobre, wielopakietowe oferty.
Ostatnią i najważniejszą kwestią jest zwrócenie uwagi na obsługę klienta. Może ona nam się wcale nie przydać, jak niektórzy sądzą. To prawda, dopóki nie zaistnieje jakiś problem, kiedy będziemy potrzebować pomocy. Jeżeli wcześniej nie sprawdzimy jak funkcjonuje dana firma, możemy mieć poważne kłopoty. Kluczową rzeczą jest więc sprawdzenie sposobu reagowania dostawcy na usterki. Przede wszystkim warto sprawdzić czy mamy możliwość zgłaszania problemów w dni świąteczne czy po prostu w weekendy.
Najlepiej wybierać dostawców polecanych nam przez innych ludzi (najlepiej sąsiadów) oraz takich dostawców, którzy mają dobre opinie.